Najczęściej występujące choroby skóry (dermatozy) i ich objawy


28 września 2022

Choroby skóry to bardzo duża i różnorodna grupa schorzeń, obejmująca nie tylko skórę, ale też włosy i paznokcie. Dermatozy najczęściej są bardzo uciążliwe, powodując nie tylko nieprzyjemne objawy fizyczne, ale także obniżone poczucie własnej wartości, wynikające z niezdrowego wyglądu skóry. W artykule przyglądamy się najpopularniejszym chorobom skóry i wyjaśniamy, czym się charakteryzują. 

Co to są dermatozy?

Dermatozy to ogólne określenie chorób skóry, które mogą mieć różne podłoże i objawiają się rozmaitymi zmianami na skórze. Leczenie zależne jest zwykle od przyczyny ich występowania. Choroby dermatologiczne skóry najczęściej obejmują skórę właściwą i naskórek, choć niektóre z nich mogą dotykać nawet tkanki podskórnej. Choroba zazwyczaj objawia się zmianami skórnymi, nazywanymi wykwitami, i może postępować w wyniku zarówno niesprzyjających warunków zewnętrznych, jak i zwiększonej liczby chorobotwórczych patogenów.

Rodzaje chorób skóry a ich przyczyny

Dermatolodzy wyróżniają różne rodzaje dermatoz, które najłatwiej podzielić ze względu na przyczyny ich występowania. Wśród najpopularniejszych wymienić należy choroby dermatologiczne:

 • wirusowe (półpasiec, opryszczka, ospa wietrzna),
 • bakteryjne (róża, czyrak, liszajec zakaźny),
 • grzybicze (różne rodzaje grzybic),
 • pasożytnicze (wszawica, świerzb),
 • autoimmunologiczne (choroba Duhringa, pęcherzyca zwykła),
 • alergiczne (pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry),
 • genetyczne (łuszczyca, bielactwo),
 • tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty okładowy),
 • nowotwory skóry (czerniak, chłoniak),
 • naczyniowe (plamice, guzowate zapalenie naczyń),
 • ciążowe (grudkowe zapalenie skóry, świerzbiączka ciążowa),
 • trądzik i zmiany hormonalne,
 • polekowe (rumień wielopostaciowy polekowy),
 • zawodowe (różyca),
 • wywołane czynnikami chemicznymi i fizycznymi (oparzenia, odmrożenia, fotodermatozy).

Najczęściej występujące rodzaje dermatoz

Poniżej charakteryzujemy kilka najczęściej występujących chorób skóry, a szczerzej o niektórych z nich piszemy w odrębnych wpisach na blogu.

Grzybica

Ta często występująca choroba powodowana jest przez grzyby z rodzaju dermatofitów. Przede wszystkim dotyka ona osoby dorosłe, choć i dzieci narażone są na jej wystąpienie. Łatwo zarazić się nią szczególnie w miejscach, w których przebywa dużo ludzi i gdzie panuje wilgotny i ciepły klimat, zwłaszcza na basenach i w saunie. Zarówno zakażenie, jak i rozwój grzybicy ułatwia nadmierna potliwość skóry, maceracja, a także obniżona odporność.

Atopowe zapalenie skóry

Choroba ta, określana skrótem AZS, najczęściej objawia się już w wieku niemowlęcym. Charakterystyczny jest dla niej świąd, a także specyficzne zmiany skórne o określonym umiejscowieniu. Swędzenie nasila się wieczorem oraz w nocy, co zwłaszcza u dzieci powoduje rozdrażnienie i niemożność zaśnięcia. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, ale można złagodzić jej przebieg poprzez odpowiednią pielęgnację skóry, przede wszystkim nawilżanie przy pomocy tzw. emolientów. Oprócz tego lekarze często zalecają także stosowanie leków miejscowych w postaci kremów lub maści oraz ogólnoustrojowych, szczególnie przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kolejną często występującą chorobą dermatologiczną jest kontaktowe zapalenie skóry, nazywane również wypryskiem kontaktowym. Występuje ono miejscowo pod wpływem kontaktu skóry z substancją drażniącą lub chemiczną. Może być zatem spowodowane wieloma czynnikami, choć dość częstym przypadkiem jest alergiczna reakcja na ubrania, a konkretnie wykorzystywany do ich produkcji nikiel, który występuje między innymi w zamkach, klamerkach czy guzikach. Zdarza się także, że uczulenie pojawia się pod wpływem niektórych kosmetyków. W takim przypadku konieczne jest zbadanie czynnika uczulającego i zrezygnowanie z używania szkodliwych dla skóry substancji. W leczeniu pomagają również leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.

Łupież

Do najczęstszych chorób dermatologicznych głowy zaliczyć należy łupież, za którego powstawanie odpowiadają grzyby. Dzięki sprzyjającej temperaturze i wilgoci, mają one doskonałe środowisko do mnożenia się, powodując u pacjenta świąd oraz zaczerwienienie skóry głowy. Łupież łatwo zaobserwować w postaci pojawiającego się na włosach oraz ramionach naskórka, opadającego pod wpływem wzmożonego drapania. Do walki z łupieżem dermatolodzy zalecają odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba przewlekła o podłożu genetycznym, objawiająca się regularnym nawracaniem. Nie jest zaraźliwa i może pojawić się w każdym okresie życia człowieka. Objawia się charakterystycznymi, łuszczącymi się wykwitami skórnymi, które zwykle zaczynają pojawiać się najpierw na kolanach, łokciach i w okolicy kości krzyżowej, a w dalszej fazie mogą wystąpić także na głowie, dłoniach, a nawet twarzy. Łuszczyca jest jedną z tych chorób, które mocno wpływają nie tylko na ciało pacjenta, ale także na jego pewność siebie. Niestety lekarze wciąż nie opracowali leku, który skutecznie leczyłby łuszczycę, zabezpieczając jednocześnie pacjenta przed jej nawrotem, dlatego terapia opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów poprzez stosowanie odpowiednich maści i kosmetyków oraz właściwej diety, bogatej w witaminę D oraz kwasy omega-3. W przypadku zaawansowanej postaci łuszczycy niezbędne może się okazać także zastosowanie antybiotykoterapii.

Trądzik zwykły

Trądzik najczęściej kojarzy nam się z okresem dojrzewania, choć zwykła postać trądziku występuje także u osób, które ten czas mają już za sobą. Trądzik zwykły może mieć różne przyczyny, zarówno bakteryjne, genetyczne, łojotokowe, jak i na przykład nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Objawia się, podobnie jak w przypadku trądziku młodzieńczego, występowaniem charakterystycznych zaskórników, krost oraz grudek. Do jego leczenia stosuje się nie tylko antybiotyki, ale też nadtlenek benzoilu i retinoidy.

Liszajec zakaźny

Jest to choroba bakteryjna o dużym stopniu zaraźliwości, która dotyka przede wszystkim dzieci. Na jej pojawienie się mają wpływ paciorkowce oraz gronkowce. Objawami liszajca zakaźnego są rumieniowe pęcherzyki z wodnistą treścią, które mają skłonność do pękania, w wyniku czego na skórze tworzą się specyficzne strupy o żółtej barwie. Liszajec może wystąpić jako samodzielna choroba, choć bardzo często jest następstwem innych schorzeń, na przykład ospy wietrznej lub atopowego zapalenia skóry. Prócz widocznych na skórze zmian, występuje pieczenie oraz świąd.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/choroby-i-dolegliwosci/choroby-dermatologiczne/najczesciej-wystepujace-choroby-skory-dermatozy-i-ich-objawy/

Related