Ból kolana po bieganiu lub podczas biegania – o czym może świadczyć?


29 grudnia 2022

Ból nóg po bieganiu dla wielu osób jest źródłem satysfakcji i dowodem na wykonanie solidnego treningu. Jeśli jednak nie są to zmęczone mięśnie, ale ból w obrębie stawów kolanowych, to koniecznie trzeba mu się przyjrzeć i poszukać przyczyn. Wyjaśniamy, które urazy najczęściej powodują ból kolana podczas lub po bieganiu.

Ból kolana a bieganie

Niestety bieganie należy do sportów mocno obciążających stawy kolanowe, dlatego kontuzje kolan zdarzają się w nim stosunkowo często. By ich uniknąć, warto pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu, zwracać uwagę na stopniowanie intensywności treningów, technikę ruchu oraz zainwestować w odpowiednie buty. Co jednak, jeśli kolana już zaczęły dawać się we znaki? Powodów może być wiele – wymieńmy więc najczęstsze.

Przyczyny bólu w kolanie po bieganiu

Ból kolana to sygnał od organizmu, że dzieje się coś złego. Nie warto go ignorować, ponieważ próby przeczekania i „rozchodzenia” urazu mogą skończyć się jego pogorszeniem, a to w niektórych przypadkach oznacza nawet kilka miesięcy przerwy w treningach.

Najczęściej takie dolegliwości spowodowane są przeciążeniem stawu, uszkodzeniem którejś jego części czy okolicznych tkanek. Kontuzja może dotyczyć więzadła, torebki stawowej, ścięgna lub mięśnia. Przyczyną może być także zaburzona równowaga mięśniowa, zbyt słabe mięśnie, wada budowy któregoś elementu układu ruchu czy przykurcze. A do jakich urazów mogą te problemy prowadzić?

Ból kolana po bieganiu lub podczas biegania

Urazy powodujące ból kolana przy lub po bieganiu

Do najpowszechniejszych urazów powodujących ból kolana należą opisane już na naszym blogu kolano biegacza, czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego (zobacz artykuł: Kolano biegacza – fizjoterapia i kinezyterapia) oraz kolano skoczka, oznaczające entezopatię więzadła rzepki (zobacz artykuł: Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego).

Kolano biegacza objawia się bólem po wewnętrznej stronie kończyny podczas biegania lub innej aktywności albo w sytuacjach, kiedy staw jest zgięty dłuższy czas. W przypadku kolana skoczka ból nasila się przy większym obciążeniu zgiętych nóg, na przykład przy wchodzeniu po schodach lub podskakiwaniu.

Ból kolana po bieganiu przy zginaniu nogi może też być spowodowany przez zapalenie kaletki kolana (więcej o tym rodzaju schorzenia piszemy w artykule pt. Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi). Natomiast za ból po wewnętrznej stronie może odpowiadać między innymi uraz więzadła przyśrodkowego, choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból kolan po bieganiu – jak leczyć?

W pierwszej chwili należy dać kończynie odpocząć. Jeżeli ból nie mija lub pojawia się ponownie podczas biegania lub innej aktywności, koniecznie trzeba wybrać się do lekarza. Jeśli w międzyczasie pojawi się także obrzęk, warto zastosować zimne okłady.

Pamiętajmy, że nie leczy się samego bólu kolan, ale uraz, który go powoduje. Leczenie każdego z wymienionych wcześniej schorzeń będzie wyglądać nieco inaczej, w zależności nie tylko od samego problemu, ale i jego źródła. Zwykle wystarcza leczenie zachowawcze. Zabiegi chirurgiczne są konieczne jedynie w przypadku zaawansowanego etapu choroby lub poważnego urazu.

Najczęstszą metodą leczenia jest fizjoterapia, ze wsparciem farmakoterapii, kiedy jest taka potrzeba. Czasem lekarz może też zalecić noszenie przez jakiś czas ortezy lub stabilizatora – to oznacza, że tkanki potrzebują odciążenia, by prawidłowo się zregenerować.

Poza rehabilitacją i ćwiczeniami stosuje się różnego rodzaju zabiegi fizykalne (np. wykonywane laserem wysokoenergetycznym, falą uderzeniową czy ultradźwiękami),  które mogą przyspieszać regenerację, zwłaszcza przy uszkodzeniach ścięgien lub więzadeł, działać przeciwzapalnie, jeśli pojawił się stan zapalny, oraz łagodzić ból, kiedy jest on dla pacjenta uciążliwy.

Czas powrotu do zdrowia jest bardzo różny, bo zależy zarówno od rodzaju urazu, jak i indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/bol-kolana-po-bieganiu-lub-podczas-biegania-o-czym-moze-swiadczyc/

Related