Nakazane prawem badania wysokościowe


30 października 2023

Zamów badania wysokościowe Bielsko Biała.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej 3 metrów ponad podłogą bądź gruntem. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych zawodów. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że według przepisów BHP musi być wykonywana z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z zagrożeniem. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na zaburzenia równowagi bądź wykazujące problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą) i neurologii. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też zdiagnozować kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie ważne. Nie należy martwić się, że niezbędne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, ponieważ jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że podczas wykonywania pracy stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Related