Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?


27 kwietnia 2023

Jeśli chcesz zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko, wejdź na http://www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat parę słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Related