Czym jest złoto inwestycyjne?


8 października 2021

Kup 1 uncję złota.

Polacy coraz częściej myślą o przyszłości i o zabezpieczeniu się na tzw. “czarną godzinę”. Stąd zazwyczaj zabiegają o to, aby choć raz na rok odkładać wolne środki finansowe na koncie czy też na lokacie w banku. Ostatnio jednakże ta metoda jest mało rentowna – słabe oprocentowanie lokat i nieustanna inflacja powodują, że oszczędności nie dają zysku, a w zasadzie to z biegiem lat ich siła nabywcza spada. Nie dziwi zatem, że wzrasta popyt na nowe formy inwestycji, w tym również zakup złota inwestycyjnego.

Czy każde złoto jest złotem lokacyjnym?

Inwestowanie w metale szlachetne polega na zakupie ich wtedy, kiedy ich wartość rynkowa jest niewysoka i ich sprzedaży, gdy ta cena wzrośnie. Ale warto uwydatnić, iż nie każdy produkt ze złota jest uznawany za kruszec lokacyjny, więc np. kolekcjonowanie złotych bransoletek nie można nazwać lokatą w złocie. Prawodawstwo naszego kraju, a głównie ustawa o podatku od towarów i usług, przejrzyście określa co może być złotem lokacyjnym. Zgodnie z obowiązujących przepisów jest to przede wszystkim złoto o próbie co najmniej 0.995 w płytkach lub sztabkach. Tymczasem złote monety bulionowe muszą sprostać innym wymaganiom, aby być nazwane za złoto inwestycyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 lub wyższą, być wybite nie wcześniej niż w 1800 r. i co ważne – muszą być uznawane jako środek płatniczy w państwie, które je wyemitowało. Monety inwestycyjne nie są numizmatami, więc nie uznaje się ich jako egzemplarze kolekcjonerskie. Przepisy definiują jeszcze jedną formę złota lokacyjnego – złoto pod postacią papierów wartościowych.

Złoto inwestycyjne – co można kupić przez internet?

W asortymencie krajowych sprzedawców złota inwestycyjnego bez trudu znaleźć można cenione na całym świecie monety bulionowe z m.in. Austrii oraz RPA, jak i złote sztabki. Zamówienia można składać także przez internet i nie jest to propozycja tylko dla dużych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą online bogatą ofertę sprzedaży złotych bulionówek o wadze 1/10, 1/4 czy 1/2 uncji, jak i złota w sztabkach o wadze 1, 2 bądź 5 g. Dostępne jest również złoto w „combibarach” pozwalających na odłamanie, a potem odsprzedanie odrębnych płytek złota.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Related