Co to jest system rozliczeń SWIFT?


System bankowy SWIFT. Uzyskaj więcej szczegółów.

Mimo, iż de facto na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na całym świecie stosowane są również rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze danego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Related