Zdrowa żywność ekologiczna – przetwory zgodne z naturą


9 października 2021

Kup ekologiczną żywność na https://artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu spożywczego, który rozpoczął się na początku zeszłego wieku, wyroby konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto nagminnie wypełniać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Ale razem z dojrzewającym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć oddziaływanie na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej szukają oni towarów wyprodukowanych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – mniejsza zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich

Aby konkretny wyrób oferowany w naszym kraju mógł zwać się „eko”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko i artykuły z niej wyprodukowane muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego laboratoria. Podstawową jednak cechą spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, że użyte do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce kultywowano według wszelkich reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie stosowali chemicznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów mogących negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy wywołują zakwaszenie gleby czy zatruwają wody gruntowe, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami często powodują np. obumieranie pożytecznych pszczół. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych substancji dostanie się do ustroju ich konsumentów.

Kupujesz ekologiczną żywność? Czytaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Żywność ekologiczna podlega stałej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym także podczas transportu i przechowywania. Co kluczowe, jeśli produkt spełnia warunki, jego producent oprócz typowych informacji m.in. o masie netto, miejscu pochodzenia składników, warunkach składowania, możliwych alergenach i dacie trwałości, musi także obligatoryjnie wskazać numer ID organu kontrolnego dany produkt oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdy tworzące w kształt liścia. Wypatrując ekologicznych przetworów wypada więc czytać uważnie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o zdobytych certyfikatach.

Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Related