Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu


30 marca 2024

Jeśli chcesz kupić rynny plastikowe, odwiedź tę stronę.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak montaż rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe lub metalowe – co zamontować?

W ofercie dystrybutorów znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – głównie z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania trzeba zatem skonsultować z ekspertem.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

Related