Potrzebujesz książek młodzieżowych? Wejdź na https://tinyurl.com/252k5jlm.
Dzieci urodzone w XXI w. mają coraz mniejszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę na komputerze, w telefonie albo w telewizorze, a po książkę przeważnie sięga wówczas, jeśli jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także przez przymus analizy klasycznych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki stało się niepojętym konceptem.
Literatura młodzieżowa – książki dla odbiorców w wieku od 12-18 lat
Młodzież nie jest skazana wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest mnóstwo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy poruszają problemy i snują historie ciekawe dla młodszej generacji czytelników. Ten typ literatury dostał własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja kreowana z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi fantastyka, horrory i obyczajówki. Ale wszystkie te lektury łączy odwołanie się bezpośrednio do codziennych doświadczeń młodzieży. Publikacje te piszą więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, odkrywaniu swojej tożsamości, relacjach z rodzicami i odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury młodzieżowej umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni również borykają się identycznymi problemami w okresie dojrzewania.
Dlaczego warto zachęcać Czytanie literatury dla młodzieży ułatwia zdawanie egzaminów z języka ojczystego
Warto oferować nastolatkom interesujące je książki, dlatego że spotęgowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności po czasie przynosi sporo korzyści. Dziecko, które jest oczytany posługuje się większym zasobem leksykalnym i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co niezaprzeczalnie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Ale poznawanie problemów innych ludzi w podobnym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych zainteresowań. Co ważne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej sięga po historie o superbohaterach lub wilkołakach nie komentujcie, że to głupie i pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!
Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa