Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia


12 stycznia 2022

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Dlatego musi on pasować do wielkości i profilu głowy konia, a także nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego właściwości powinno się zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach znajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe czy podszywane. Te pierwsze, określane też halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym lub prawdziwym futrem, które można odczepić celem umycia. Kantar tego typu znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo tresury.

Kantary – które dla kucy a które dla ras gorącokrwistych?

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) jest natomiast opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do koni holsztyńskich, fryzyjskich, arabskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire).

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Related