Potrzebujesz barszczu z butelki? Wejdź na artmankiszonki.pl.
Nie jest prawdą, iż barszcz czerwony to potrawa typowo na święta, którą podajemy z reguły w trakcie Wigilii lub dużych rodzinnych zabaw. W domach, w których zwyczaj jedzenia posiłków z dwóch dań wciąż trwa, barszcz czerwony regularnie pojawia się na stołach zarówno pod postacią zupy, jak i jako uzupełnienie do niektórych potraw.
Barszcz czerwony – pasuje do bułeczek drożdżowych z mięsnym farszem i do jajka
Zdaje się, że barszcz czerwony to łatwy do przygotowania wywar z buraków, który raczej nie jest bardzo sycącym daniem. Lecz właśnie jego lekko słodkawy, a jednocześnie kwaskowaty aromat sprawia, iż wyśmienicie łączy się on z bardzo różnorodnymi smakami. Lubianych “wkładek” do barszczu czerwonego jest multum – jedni wolą w nim kiełbasę, ziemniaki i jajo, inni wrzucają do niego uszka z mięsem, kapustą lub grzybami. Barszcz czerwony to znakomite danie obiadowe, ale też smakowita przekąska lub kolacja na ciepło – wrząca szklanka tej zupy bardzo dobrze podkreśli smak bułeczki drożdżowej z mięsnym nadzieniem lub chrupiącego pasztecika z pieczarkami.
Warto zaznaczyć, że barszcz czerwony, jeżeli nie został zabielony śmietaną, jest zupą nietuczącą. Danie to uznawane jest za zdrowe, bowiem zawiera kwas foliowy, mangan, witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także sporo żelaza, przez co rekomenduje się je osobom cierpiącym na anemię. Jednak z uwagi na to, że podstawą tej zupy są buraki zawierające dużo cukru, a zarazem zazwyczaj zjada się ją z dodatkami mających w składzie znaczne ilości węglowodanów, powinni na nią uważać osoby chorujące na cukrzycę.
Barszcz czerwony na zakwasie z kiszonych buraków ma bardziej wyrazisty smak
Nie istnieje jeden przepis na barszcz z buraków – każdy w kuchni wykorzystuje swoje ulubione dodatki i inaczej przyprawia tę potrawę. Niektórzy wsypują do niego troszkę cukru, aby zaakcentować naturalny słodki aromat buraka, inni uwielbiają pikantny barszcz, dobrze pieprzny. Jedno natomiast jest pewne – barszcz czerwony jest najsmaczniejszy, jeżeli przyrządza się go na bazie zakwasu. Zupa na bazie zakwasu z kwaszonych buraków ma mocniejszy, kwaskowaty posmak oraz wyróżnia się bardziej wyrazistą czerwoną barwą, a jednocześnie dostarcza organizmowi więcej pożytecznych witamin i minerałów. Zakwas z kiszonych buraków można oczywiście przyszykować na własną rękę, ale okres fermentacji – w zależności od panujących w mieszkaniu warunków – trwa minimum 7 dni. Jeżeli jednak raptownie nabierzesz ochoty na tę zupę, wcale nie musisz na nią czekać – wystarczy, że kupisz buteleczkę zakwasu na barszcz czerwony w markecie bądź przez internet.
Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]