Jeśli szukasz silnika DC, powinieneś odwiedzić tę stronę.
Wiele przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby trudniejsze, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Niewielkie lub ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, a statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.
Silnik elektryczny na prąd stały – zasługa czołowych innowatorów XIX w.
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie 200 lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego użycia w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania najlepszych innowatorów połowy XIX w., jak np. Gaston Planté, Zénobe Gramme i Michael Faraday. Silniki elektryczne DC złożone są ze statora, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu cenione za dużą niezawodność, jak również bezgłośną pracę.
Gdzie stosuje się silniki elektryczne prądu stałego?
Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów czy samochodów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie podarujemy również naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silniczków DC korzystają też pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych projektów z zakresu robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne DC o małej mocy bez problemu da się kupić w sklepach hobbystycznych i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od cenionych marek.
Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]