Co musisz wiedzieć zanim weźmiesz udział w trekkingu górskim


Na www.exploruj.pl znajdziesz aktualną ofertę wypraw trekkingowych dla początkujących.

Górskie wycieczki mają wiele form. Od powolnych przechadzek po prostych szlakach w bezpośrednim otoczeniu ośrodków turystycznych, przez wielogodzinne, piesze marsze po szlakach klasyfikowanych wyżej na skali trudności, aż po wymagające trekkingi. Żeby wziąć udział w tych ostatnich, potrzebna jest praktyka w poruszaniu się po górach (po oznaczonych szlakach, jak i poza nimi), minimum dobra kondycja, jak również biegłość obsługiwania sprzętu turystycznego oraz wspinaczkowego. Niemniej jednak w zamian za nieraz ogromny wysiłek otrzymujemy możliwość kontaktu z dziewiczą przyrodą i delektowania się przepięknymi widokami.

Trekkingi – dopasuj odpowiedni poziom trudności do swojego doświadczenia

Stopień trudności technicznej jest uzależniony od obszarów, przez które prowadzą trekkingi. Zawodowcy wymieniają trzy stopnie trudności pieszych wypraw w regiony górskie. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą Ci, którzy mają dobrą sprawność fizyczną, a ich zdrowie nie jest przeciwwskazaniem do zwiększonej aktywności. Drugi stopień trudności wymaga lepszej sprawności i minimum minimalnej praktyki w górach – na przykład w polskich Tatrach. Ostatni stopień to wycieczki dla osób ze znakomitą sprawnością fizyczną, wiedzą z zakresu specyfiki wysokich gór i biegłym w obsługiwaniu sprzętu, jak również nieobawiających się uciążliwych warunków biwakowania podczas wielodniowej wyprawy.

Dokąd pojechać na trekking?

Trekkingi można praktykować we wszystkich łańcuchach górskich. W Polsce entuzjaści tego typu rozrywki bardzo upodobali sobie szlaki tatrzańskie. Jeśli natomiast idzie o pozostałe góry Europy, dużą popularnością cieszą się Góry Przeklęte na Bałkanach, Karpaty Wschodnie, Alpy, jak również leżące na granicy z Azją Ural i Kaukaz. Najbardziej obeznane w trekkingu jednostki powinny natomiast sprawdzić swoje umiejętności w czasie wyprawy w Himalajach, Andach bądź Karakorum.

Dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Related