Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych


22 grudnia 2023

Dla większości ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy małżonków do końca życia, a oznaką ich zaangażowania, wierności i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mało osób wie natomiast, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później. I chociaż uprzednio bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojnę, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak na przykład we Francji, w Kanadzie, we Włoszech albo w Turcji, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki ślubne wspólnie, jednak zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszą estetyką. Przez wiele stuleci sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później użyto do tego metale (jak żelazo lub mosiądz) uosabiające siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się najczęściej złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, są one też nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla nowożeńców cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Related