Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy


2 października 2021

Pierścionki zaręczynowe Kraków kupisz na obraczki.net.pl.

Kiedy znajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Przedtem jednak następuje ta wyczekiwany przez mnóstwo kobiet moment – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowe – rytuał od wielu wieków

Podarowanie ukochanej pierścionka to niezwykle stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają kształt koła, które symbolizuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z przeświadczenia, iż od tego palca prowadzi żyła prowadząca wprost do serca, określana jako “vena amoris”. Ogólnie uważa się, iż tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent sprowadzili Grecy. Z początku sporządzano je z tataraku, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, głównie żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano tylko wówczas, gdy mężczyźni chcieli zaprezentować swoje bezgraniczne zaufanie do wybranki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, platyną oraz złotem, tymczasem materiały te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich sporządzania dopiero od paru wieków, natomiast duży wzrost ich popularności można zauważyć w poprzednim wieku.

Platyna, drogie kamienie, a także drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście idealna biżuteria na zaręczyny to pierścień z platyny z ogromnym diamentem, jednakże możliwości dowolnego zestawiania przeróżnych kamieni i metali są ogromne. Oprócz diamentów wykorzystuje się rubin, topaz czy szafir. Część osób wybiera mniej kosztowne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, niemniej jednak wciąż na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i przeróżnych rodzajów złota (różowego, białego i żółtego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało pogląd, iż narzeczony powinien zapłacić na niego przynajmniej dwukrotność swojej pensji. Koszt pierścionka zależny jest od wielu elementów: ilości karatów, surowca, wzoru czy wykorzystanego kamienia, wobec tego każdy kupi elegancki, nietuzinkowy pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim symbolem miłości oraz zaangażowania, dlatego jego koszt ma drugoplanowe znaczenie. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej wybrance.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Related