Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu


27 sierpnia 2022

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jak mogą nabyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek lub grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użytkować ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki lub drewna, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję spajają głowice ze stali bądź aluminium, belki, łączniki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które świadczą inne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Related