Nie tylko do zabytków – okna skrzynkowe


28 października 2023

Sprawdź okna skrzynkowe producent na www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/.

Okna skrzynkowe kojarzymy w szczególności z wiekowymi obiektami. Często zauważyć je można w starych gmachach, wiejskich chałupach lub dworkach. Obecnie są one wytwarzane zwłaszcza z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, bo zastosowanie tego typu okien wymagane jest przez urzędników. Należy przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej montowane są również we współczesnych budynkach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi technikami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich surowców są produkowane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach nierzadko dzielone są na czworo elementów – te u góry, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i kiedyś służyły do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w budynkach zbudowanych przed laty – między innymi domach ceglanych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, muszą być wyprodukowane z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej wybierano sosnę lub dąb, lecz ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują także gatunki egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się wszak dużo bardziej odporne na działanie wody, wiatru i ekstremalnych temperatur.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Related